Music

poniedziałek, 21 października 2013

Sposoby komunikowania się

KOMUNIKACJA

1. Definicja komunikowania interpersonalnego i społecznego

Komunikowanie interpersonalne – dotyczy ludzi, zatem jego zrozumienie wiąże się ze zrozumieniem występujących między nimi związków. Polega na dzieleniu się znaczeniami, co wskazuje, że jeżeli ludzie mają się ze sobą porozumiewać to muszą zgodzić się co do definicji terminów, którymi się posługują. Jest symboliczne, czyli gesty, litery, dźwięki, liczby i słowa mogą jedynie przedstawiać pojęcia, które mają przekazywać lub stanowić ich przybliżenie.

Komunikowanie społeczne – proces wytwarzania, przekształcania i przekazywania informacji pomiędzy jednostkami, grupami i organizacjami społecznymi. Celem komunikowania jest stałe i dynamiczne kształtowanie, modyfikacja, bądź zmiana wiedzy, postaw i zachowań w kierunku zgodnym z wartościami i interesami oddziałujących na siebie podmiotów.

 2. Schemat i model procesu komunikowania




Blog (ang. web log – dziennik sieciowy) — rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzację i tagowanie wpisów, a także komentowanie notatek przez czytelników danego dziennika sieciowego. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne nosi nazwę blogosfery.
Blog od wielu innych stron internetowych różni się zawartością. Dziś ten pogląd wydaje się nieuzasadniony, wciąż jednak od innych stron internetowych blogi odróżnia bardziej personalny charakter treści: częściej stosowana jest narracja pierwszoosobowa, a fakty nierzadko przeplatają się z opiniami autora. Ponadto można spotkać się z definicją bloga jako sposobu komunikacji.

Rodzaje blogów

Zasadniczy podział blogów opiera się na kryterium środków wyrazu, zazwyczaj wykorzystywanych przez autora. Na tej podstawie można wyróżnić:
  • blog tekstowy — najczęściej wykorzystywanym środkiem wyrazu jest tekst; blogi tego typu są najpopularniejsze,
    • mikroblog — poszczególne wpisy ograniczają się zazwyczaj do jednego lub dwóch zdań,
  • linklog — zasadniczą zawartością są odnośniki do innych treści, czasem opatrzone komentarzem,
  • fotoblog — podstawową treść stanowią fotografie,
  • wideoblog — podstawową treść stanowią filmy,
  • audioblog — jego treść stanowią pliki audio (podcasty).
Ponadto możemy wyróżnić:
  • moblog — treść jest umieszczana za pomocą urządzenia mobilnego,
  • blog dynamiczny - taki, na którym wpisy pojawiają się przynajmniej raz dziennie
  • flog — blog osobisty, którego autor jest opłacany przez przedsiębiorstwo; jego celem jest ukryta reklama produktów,
  • roblog — treść jest dobierana bez ingerencji człowieka,
    •  spam blog — ma na celu manipulowanie wynikami wyszukań wyszukiwarek internetowych.
       

poniedziałek, 14 października 2013

Korespondencja elektroniczna

Rozwój usługi

E-mail został wymyślony w roku 1965. Autorami pomysłu byli: Louis Pouzin, Glenda Schroeder i Pat Crisman. Wówczas jednak usługa ta służyła jedynie do przesyłania wiadomości pomiędzy użytkownikami tego samego komputera, a adres poczty elektronicznej jeszcze nie istniał. Usługę polegającą na przesyłaniu wiadomości tekstowych pomiędzy komputerami wymyślił w roku 1971 Ray Tomlinson, i on również wybrał znak @ do rozdzielania nazwy użytkownika od nazwy komputera, a później nazwy domeny internetowej.

Korespondencja elektroniczna (e-mailowa)

List elektroniczny (nazywany najczęściej e-mailem), mimo że jest dość już rozpowszechnioną formą korespondencji, nie ma w języku polskim dostatecznie wykształconych stylistycznych cech gatunkowych. Oznacza to, że w praktyce forma e-maila nawiązuje do dwóch przeciwstawnych wzorców: bądź do wzorca listu tradycyjnego, bądź do wzorca bezpośredniej (czy telefonicznej) rozmowy. I – co ciekawe – w tym samym e-mailu znajdujemy najczęściej oba te wzorce: początek e-maila odwzorowuje na ogół rozmowę, zakończenie zaś – list. Takie bowiem formy rozpoczynające, jak Cześć, Dzień dobry, Witam typowe są dla kontaktów twarzą w twarz.


Nazewnictwo

W Polsce określenie e-mail próbowano zastąpić skrótowcem listel od list elektroniczny, starano się także upowszechnić określenie el-poczta – analogia do określenia el-muzyka czyli muzyka elektroniczna. Określenia te jednak nie przyjęły się w codziennym użyciu. Językoznawcy za poprawne uznają jedynie formy e-mail i mejl. Zaleca się używanie tej drugiej formy w piśmie wszędzie, z wyjątkiem najbardziej oficjalnych tekstów. Inne źródła jako poprawne podają formy e-mail i mail.

poniedziałek, 7 października 2013

Usługi internetowe

1.Definicja
2.Word Wibe Web (WWW)
3.Universal Resoruce Locator
4. Domain Name Server (DNS)
5.Host
6.Hyperlink
7.Konfiguracja do pracy w sieci IP,maska ,brama DNS, cnd>ipconfing
8.DHCP Dynamic Host Configuration Portal
9.WAP

Wyszukiwanie informacji

Systemy wyszukiwania informacji (SWI) – systemy informacyjne, których głównym zadaniem jest optymalizacja indeksowania zbioru termów w celu jak najszybszego i najbardziej trafnego (relatywnego) udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Jest to również dziedzina nauk informatycznych (przedmiot akademicki) traktująca o tych systemach, badająca głównie efektywność systemów wyszukiwania informacji
Celem systemu wyszukiwania informacji jest dostarczenie użytkownikowi poszukiwanej przez niego informacji. Użytkownik, który ma szereg pytań, powinien na nie otrzymać odpowiedź w jak najkrótszym czasie.


Budowa modułowa systemu wyszukiwania informacji :


Moduł gromadzenia informacji

Moduł, w którym gromadzona jest informacja w postaci informacji źródłowej, zapisanej w językach źródłowych, zwana również dokumentem źródłowym. Dokumentem źródłowym może być naturalny opis, plan, rysunek, informacja słowna, słyszana itp.

Moduł przetwarzania i pamiętania informacji

na podstawie dokumentu źródłowego tworzy się dokument wtórny, który ma tę samą wagę informacyjną, ale w znacznie skróconej, zakodowanej i skompresowanej formie. Dokument wtórny można wprowadzić do komputera. Informacja taka może być zapisana w dowolnym kodzie i być nieuporządkowana, dlatego też informację wtórną należy następnie tak zapisać i przetworzyć, by dawała możliwość szybkiego wyszukiwania z określonym profilem.

Moduł komunikacji z użytkownikiem

Przekazuje użytkownikowi uzyskane informacje w języku naturalnym.

Rozwiązywanie problemów

1.Lista kroków
2.Schemat blokowy
3.Arkusz kalkulacyjny
4.Visual Basic
5.Turbo Pascal
6.C++