Music

poniedziałek, 2 grudnia 2013

Budowa komputera PC

1. Komputer (z ang. computer od łac. computare) - obliczać, dawne nazwy: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) - urządzenie elektroniczne służące do przetwarzania wszelkich informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.
Najpopularniejszym obecnie rodzajem komputera jest stacjonarny komputer osobisty (desktop), z tego powodu potocznie traktowany jest jako synonim komputera w ogóle.



2.Współcześnie komputery dzieli się na:
  • komputery osobiste (PC) - o rozmiarach umożliwiających ich umieszczenie na biurku, używane zazwyczaj przez pojedyncze osoby,
  • komputery domowe - poprzedniki komputerów osobistych, korzystający z telewizora, jako monitora,
  • komputery mainframe - często o większych rozmiarach, których zastosowaniem jest przetwarzanie dużych ilości danych na potrzeby różnego rodzaju instytucji, pełnienie roli serwerów itp.
  • komputery gospodarcze - używane w gospodarstwach rolnych w celu efektywnego sterowania procesami produkcyjnymi,
  • superkomputery - największe komputery o dużej mocy obliczeniowej, używane do czasochłonnych obliczeń naukowych i symulacji skomplikowanych systemów,
  • komputery wbudowane - (lub osadzone, ang. embedded) specjalizowane komputery służące do sterowania urządzeniami z gatunku automatyki przemysłowej, elektroniki użytkowej (np. telefony komórkowe itp.) czy wręcz poszczególnymi komponentami wchodzącymi w skład komputerów. 
 

Niektóre z historycznych modeli komputerów:

  • Z3 - w pełni automatyczny komputer o zmiennym programie zbudowany przez niemieckiego inżyniera Konrada Zuse w 1941,
  • Colossus - wyprodukowane przez rząd brytyjski podczas drugiej wojny światowej w liczbie 11 sztuk komputery lampowe, których zadaniem było od 8 grudnia 1943 roku łamanie szyfrów maszyny Enigma (zwłaszcza do złamania szyfrów maszyny Lorenza),
  • ENIAC - tworzony w latach 1943 - 1946 elektroniczny komputer, który składał się z 18 tys. lamp elektronowych 1500 przekaźników, ważył 30 ton i miał wymiary 15 na 9 metrów.
 
 
 


poniedziałek, 25 listopada 2013

Na straży prawa

1. Prawa autorskie-(ang. copyright, symbol: ©) – pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, upoważniających autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.


2. Typy licencji:
-GNU
-Freeware
-OEM
-Demo
-Trial
-Cardware
-Shareware
-Public domain
-Adware

3.Odpowiedzialność karna- powinność poniesienia przez daną osobę konsekwencji określonych w prawie za konkretne przestępstwo lub wykroczenie.

poniedziałek, 4 listopada 2013

Usługi z literką "e"

1. e-nauka - interklasa.pl, matura.pl
2. e-praca - pracuj.pl, jobs.pl
3. e-bank - demo-ipko.pl
4. e-zakupy - allegro.pl
5. e-czytelnia - wolnelektury.pl

poniedziałek, 21 października 2013

Sposoby komunikowania się

KOMUNIKACJA

1. Definicja komunikowania interpersonalnego i społecznego

Komunikowanie interpersonalne – dotyczy ludzi, zatem jego zrozumienie wiąże się ze zrozumieniem występujących między nimi związków. Polega na dzieleniu się znaczeniami, co wskazuje, że jeżeli ludzie mają się ze sobą porozumiewać to muszą zgodzić się co do definicji terminów, którymi się posługują. Jest symboliczne, czyli gesty, litery, dźwięki, liczby i słowa mogą jedynie przedstawiać pojęcia, które mają przekazywać lub stanowić ich przybliżenie.

Komunikowanie społeczne – proces wytwarzania, przekształcania i przekazywania informacji pomiędzy jednostkami, grupami i organizacjami społecznymi. Celem komunikowania jest stałe i dynamiczne kształtowanie, modyfikacja, bądź zmiana wiedzy, postaw i zachowań w kierunku zgodnym z wartościami i interesami oddziałujących na siebie podmiotów.

 2. Schemat i model procesu komunikowania




Blog (ang. web log – dziennik sieciowy) — rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzację i tagowanie wpisów, a także komentowanie notatek przez czytelników danego dziennika sieciowego. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne nosi nazwę blogosfery.
Blog od wielu innych stron internetowych różni się zawartością. Dziś ten pogląd wydaje się nieuzasadniony, wciąż jednak od innych stron internetowych blogi odróżnia bardziej personalny charakter treści: częściej stosowana jest narracja pierwszoosobowa, a fakty nierzadko przeplatają się z opiniami autora. Ponadto można spotkać się z definicją bloga jako sposobu komunikacji.

Rodzaje blogów

Zasadniczy podział blogów opiera się na kryterium środków wyrazu, zazwyczaj wykorzystywanych przez autora. Na tej podstawie można wyróżnić:
  • blog tekstowy — najczęściej wykorzystywanym środkiem wyrazu jest tekst; blogi tego typu są najpopularniejsze,
    • mikroblog — poszczególne wpisy ograniczają się zazwyczaj do jednego lub dwóch zdań,
  • linklog — zasadniczą zawartością są odnośniki do innych treści, czasem opatrzone komentarzem,
  • fotoblog — podstawową treść stanowią fotografie,
  • wideoblog — podstawową treść stanowią filmy,
  • audioblog — jego treść stanowią pliki audio (podcasty).
Ponadto możemy wyróżnić:
  • moblog — treść jest umieszczana za pomocą urządzenia mobilnego,
  • blog dynamiczny - taki, na którym wpisy pojawiają się przynajmniej raz dziennie
  • flog — blog osobisty, którego autor jest opłacany przez przedsiębiorstwo; jego celem jest ukryta reklama produktów,
  • roblog — treść jest dobierana bez ingerencji człowieka,
    •  spam blog — ma na celu manipulowanie wynikami wyszukań wyszukiwarek internetowych.
       

poniedziałek, 14 października 2013

Korespondencja elektroniczna

Rozwój usługi

E-mail został wymyślony w roku 1965. Autorami pomysłu byli: Louis Pouzin, Glenda Schroeder i Pat Crisman. Wówczas jednak usługa ta służyła jedynie do przesyłania wiadomości pomiędzy użytkownikami tego samego komputera, a adres poczty elektronicznej jeszcze nie istniał. Usługę polegającą na przesyłaniu wiadomości tekstowych pomiędzy komputerami wymyślił w roku 1971 Ray Tomlinson, i on również wybrał znak @ do rozdzielania nazwy użytkownika od nazwy komputera, a później nazwy domeny internetowej.

Korespondencja elektroniczna (e-mailowa)

List elektroniczny (nazywany najczęściej e-mailem), mimo że jest dość już rozpowszechnioną formą korespondencji, nie ma w języku polskim dostatecznie wykształconych stylistycznych cech gatunkowych. Oznacza to, że w praktyce forma e-maila nawiązuje do dwóch przeciwstawnych wzorców: bądź do wzorca listu tradycyjnego, bądź do wzorca bezpośredniej (czy telefonicznej) rozmowy. I – co ciekawe – w tym samym e-mailu znajdujemy najczęściej oba te wzorce: początek e-maila odwzorowuje na ogół rozmowę, zakończenie zaś – list. Takie bowiem formy rozpoczynające, jak Cześć, Dzień dobry, Witam typowe są dla kontaktów twarzą w twarz.


Nazewnictwo

W Polsce określenie e-mail próbowano zastąpić skrótowcem listel od list elektroniczny, starano się także upowszechnić określenie el-poczta – analogia do określenia el-muzyka czyli muzyka elektroniczna. Określenia te jednak nie przyjęły się w codziennym użyciu. Językoznawcy za poprawne uznają jedynie formy e-mail i mejl. Zaleca się używanie tej drugiej formy w piśmie wszędzie, z wyjątkiem najbardziej oficjalnych tekstów. Inne źródła jako poprawne podają formy e-mail i mail.

poniedziałek, 7 października 2013

Usługi internetowe

1.Definicja
2.Word Wibe Web (WWW)
3.Universal Resoruce Locator
4. Domain Name Server (DNS)
5.Host
6.Hyperlink
7.Konfiguracja do pracy w sieci IP,maska ,brama DNS, cnd>ipconfing
8.DHCP Dynamic Host Configuration Portal
9.WAP

Wyszukiwanie informacji

Systemy wyszukiwania informacji (SWI) – systemy informacyjne, których głównym zadaniem jest optymalizacja indeksowania zbioru termów w celu jak najszybszego i najbardziej trafnego (relatywnego) udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Jest to również dziedzina nauk informatycznych (przedmiot akademicki) traktująca o tych systemach, badająca głównie efektywność systemów wyszukiwania informacji
Celem systemu wyszukiwania informacji jest dostarczenie użytkownikowi poszukiwanej przez niego informacji. Użytkownik, który ma szereg pytań, powinien na nie otrzymać odpowiedź w jak najkrótszym czasie.


Budowa modułowa systemu wyszukiwania informacji :


Moduł gromadzenia informacji

Moduł, w którym gromadzona jest informacja w postaci informacji źródłowej, zapisanej w językach źródłowych, zwana również dokumentem źródłowym. Dokumentem źródłowym może być naturalny opis, plan, rysunek, informacja słowna, słyszana itp.

Moduł przetwarzania i pamiętania informacji

na podstawie dokumentu źródłowego tworzy się dokument wtórny, który ma tę samą wagę informacyjną, ale w znacznie skróconej, zakodowanej i skompresowanej formie. Dokument wtórny można wprowadzić do komputera. Informacja taka może być zapisana w dowolnym kodzie i być nieuporządkowana, dlatego też informację wtórną należy następnie tak zapisać i przetworzyć, by dawała możliwość szybkiego wyszukiwania z określonym profilem.

Moduł komunikacji z użytkownikiem

Przekazuje użytkownikowi uzyskane informacje w języku naturalnym.

Rozwiązywanie problemów

1.Lista kroków
2.Schemat blokowy
3.Arkusz kalkulacyjny
4.Visual Basic
5.Turbo Pascal
6.C++

poniedziałek, 16 września 2013

Dzielimy się informacją

1.
Technologia informacyjna (ang. information technology, IT) – całokształt zagadnień, metod i środków i działań związanych z przetwarzaniem informacji.

Stanowi połączenie zastosowań informatyki i telekomunikacji, obejmuje również sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie, a także narzędzia i inne technologie związane z przetwarzaniem, przesyłaniem, przechowywaniem, zabezpieczaniem i prezentowaniem informacji. Dostarcza ona użytkownikowi narzędzia, za pomocą których może on pozyskiwać informacje, selekcjonować je, analizować, przetwarzać, gromadzić, zarządzać i przekazywać innym ludziom.

Wartość rynku IT w Polsce w roku 2007 przekroczyła 23,1 mld zł. W roku 2011 wyniosła już 31 mld zł.

2.
Społeczeństwo informacyjne – terminem określa się społeczeństwo, w którym towarem staje się informacja traktowana jako szczególne dobro niematerialne, równoważne lub cenniejsze nawet od dóbr materialnych. Przewiduje się rozwój usług związanych z 3P (przesyłanie, przetwarzanie, przechowywanie informacji).

3.
Technologia informacyjna ( Information Technology, IT ) to dziedzina nauki, która łączy w jedną całość informatykę, telekomunikację i inne technologie, które w jakiś sposób połączone są z informacją. Technologia informacyjna umożliwia pozyskiwanie i analizę informacji, zarządzanie nimi i przekazywanie ich dalej. Narzędziem, które stanowi jej podstawę jest komputer. Znajduje ona swoje uzasadnienie wszędzie tam, gdzie informatyka może rozwiązywać problemy codziennej egzystencji. Poza tym dzięki niej człowiek może aktywnie uczestniczyć w budowaniu informacyjnego społeczeństwa.
W obszar jej zagadnień wchodzi tworzenie najróżniejszych komunikatów, które są następnie przekazywane dalej, masowym odbiorcom. Komunikaty te mają w jakiś sposób wpływać na odbiorców. Można zatem powiedzieć, że IT służy do komunikacji miedzy użytkownikami. Służy także do szeroko pojętej analizy zgromadzonych informacji- są one przechowywane, a następnie wykorzystywane. Służą do tego komputery oraz bazy danych.

poniedziałek, 9 września 2013

Lekcja Organizacyjna

Na pierwszej lekcji informatyki zapoznaliśmy się z przedmiotowym systemem oceniania oraz zasadami BHP. Oprócz zasad BHP i PSO mieliśmy dodatkowo plan ewakuacji w razie pożaru. Uczyliśmy się jak racjonalnie postępować w razie ewakuacji. Myślę, że lekcje informatyki będą bardzo interesujące i poznamy wiele ciekawych funkcji.