Music

poniedziałek, 17 marca 2014

Konfiguracja komputera do pracy w sieci

1. cmd.exe-procesor poleceń


2. ipconfig /all/more


3. DHCP - Dynamic Host Configuration Protocol


4.  Adres IP

5. Maska podsieci

6. Brama domyślna

7. DNS

Sieci komputerowe

Sieć komputerowa (w skrócie: sieć) – zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi. Sieć komputerowa umożliwia wzajemne przekazywanie informacji oraz udostępnianie zasobów własnych między podłączonymi do niej urządzeniami, tzw. "punktami sieci".

Cechy użytkowe sieci komputerowej

Poniżej wyszczególniono niektóre, użytkowe cechy sieci komputerowej:
  • ułatwienie komunikacji między ludźmi.
Korzystając z sieci, ludzie mogą komunikować się szybko i łatwo przy wykorzystaniu odpowiednich programów komputerowych i oferowanych w danej sieci usług sieciowych. W odniesieniu do sieci Internet należy wyróżnić dwa rodzaje programów i skojarzone z nimi usługi:
  1. klient poczty elektronicznej – poczta elektroniczna,
  2. przeglądarka internetowa – World Wide Web.
  • udostępnianie plików, danych i informacji.
W środowisku sieciowym, upoważnieni użytkownicy mogą uzyskiwać zdalny dostęp do danych i informacji przechowywanych na innych komputerach w sieci, jak również sami mogą udostępniać posiadane zasoby.
  • udostępnianie zasobów sprzętowych.
W środowisku sieciowym każdy, podłączony do sieci komputer, może uzyskać dostęp do urządzeń peryferyjnych, uprzednio udostępnionych do wykorzystania sieciowego, takich jak np. drukarki sieciowe czy udostępnione pamięci masowe.
  • uruchamianie programów na komputerach zdalnych.
Użytkownicy mający dostęp do sieci mogą uruchamiać na swoich komputerach programy zainstalowane na komputerach zdalnych. Takich użytkowników nazywa się również użytkownikami zdalnymi,
  • rozpowszechnianie Wolnego i Otwartego Oprogramowania.
Sieć komputerowa, a w szczególności Internet, stymuluje rozwój i upowszechnianie oprogramowania tworzonego i udostępnianego na zasadach licencji GPL.
 
 
 
Główne zalety sieci komputerowych :

- możliwość komunikacji z innymi osobami (np. poprzez wiadomości email)
- możliwość korzystania z wspólnych zasobów sieciowych (sprzętu, oprogramowania), dzięki czemu nie ma potrzeby kupowania wielu urządzeń i programów osobno dla każdego
komputera
- szybkość, oszczędność czasu i bezproblemowość w przenoszeniu danych, plików i programów z jednego komputera na inny (nawet znajdujący się w drugim końcu świata);
oszczędność w zakupie oprogramowania (pewne programy np. firewall wystarczy zainstalować na jednym komputerze)
- bezkonfliktowość, prostota i wygoda podczas dostępu do wspólnych bazy danych z różnych komputerów (nawet jak znajdują się one w innych częściach świata);

Główne wady sieci komputerowych : 

- wysokie ceny urządzeń sieciowych i medium transmisyjnych
- zagrożenia związane z działaniem „sieciowych włamywaczy”, hakerów (np. usunięcie danych, uszkodzenie systemu)
- problemy związane z tworzeniem i zarządzaniem sieci (np. zakłócenia, awarie, podłączanie wszystkich urządzeń i zasobów sieciowych kablami)
- zagrożenia bezpieczeństwa i stabilności działania wszystkich systemów w wyniku zainfekowania jednego komputera
- awaria jednego urządzenia lub medium transmisyjnego może spowodować uszkodzenie całej sieci komputerowej 
 
 
 Urządzenia sieciowe :
 
 
 
 Karta sieciowa
 
 
 
Koncentrator
 

 
Przełącznik

 
Router

 
Bridge

 
 

Tworzenie filmu

Windows Movie Maker to program do tworzenia/edytowania filmów. Jest on standardowo dorzucany do systemu operacyjnego Windows. Program jest prosty w obsłudze i w zupełności wystarczy do amatorskiej zabawy filmami.



Po włączeniu ukaże nam się obraz podzielony na cztery – zdjęcie 1. Pierwsza część znajduje się po lewej stronie i zawiera listę poszczególnych poleceń, które możemy wykorzystać podczas obróbki filmu, na środku zobaczymy miniaturkę filmów, które chcemy ze sobą połączyć, a także nazwy piosenek, które chcemy dodać do klipu. Po stronie prawej znajduje się ekran na którym możemy na bieżąco śledzić efekty naszych zabaw. Na dole pasek stanu na którym możemy układać komponenty naszego filmu.

Menu po lewej stronie
To menu ma 4 kategorie, z których każda dzieli się na kilka podkategorii. Opis poszczególnych funkcji:

 
1. Przechwyć obraz wideo
- Przechwyć z urządzenia wideo - Pozwala nam zaimportować nagrania audio i wideo bezpośrednio z aparatu, dyktafonu, kamery...
- Importuj obraz wideo – Dodajemy film znajdujący się na komputerze (.avi, .mpg, .m1v, .mp2, .mp2v, .mpeg, .mpe, .mpv2, .wm, .wmv, .asf).
- Importuj obrazy – Dodajemy zdjęcia znajdujące się na komputerze (.jpg, .jpeg, .jpe, .jfif, .gif, .png, .bmp, .dib, .tif, .tiff, .wmf, .emf).
- Importuj audio lub muzykę – Dodajemy pliki dźwiękowe (.wav, .aif, .aiff, .aifc, .snd, .mp3, .au, .mpa, .mp2, .wma, .asf).

 
2. Edytuj film
- Pokaż kolekcje – Pokazuje nam dotychczas wykorzystywane pliki.
- Przejrzyj efekty wideo – 28 różnych efektów, które możemy wykorzystać w naszym filmie. Między innymi: pikselizacja, sepia, rozjaśnienie, zwolnienie... Efekty możemy przejrzeć w oknie po prawej stronie. Ten który nas zainteresuje „łapiemy” myszką i przeciągamy na pasek na dole.
- Przejrzyj przejścia wideo – Czyli przejścia, które łączą dwa kawałki filmu w jedność. Mamy do wyboru 64 przejścia. Podobnie jak z efektami wideo – przeglądamy i wybieramy najlepszy, przenosimy go na pasek poniżej i umiejscawiamy między dwoma częściami filmu.
- Utwórz tytuły lub napisy końcowe – Tutaj możemy sobie dorobić tytuł do filmu lub napisy końcowe. Wybieramy odpowiedni efekt, czcionkę i jej kolor. Wszystko widzimy na bieżąco na ekranie z prawej strony.
- Utwórz autofilm – Film zostanie automatycznie zmontowany. Wybieramy jedynie tytuł, muzykę w tle i w jakim stylu ma to być film (migawki sportowe, przerzut i przesunięcie, skrót filmowy, stary film, teledysk). Opcja przydatna, gdy nie mamy czasu na zabawę, efekt końcowy nie zawsze spełnia nasze wymagania.

 
3. Zakończ pracę z filmem
- Zapisz na moim komputerze – Gotowy film zapisujemy w wybranym przez nas miejscu. Wybieramy podpis i rozszerzenie pliku. Dodatkowo mamy możliwość dopasowania filmu do określonego przez nas rozmiaru[!]. Na dole widzimy ile klatek będzie się wyświetlało na sekundę, rozmiar okna, rozmiar pliku itp.
- Zapisz na dysku CD – Końcową wersję możemy zapisać od razu na płycie.
- Wyślij za pomocą poczty e-mail – Plik możemy wysłać pocztą do znajomych.
- Wyślij do sieci Web – Gdy mamy ustawionego hosta odbiorcy wideo. W Polsce raczej nie ma.
- Wyślij do kamery DV – Obraz możemy przesłać na pamięć kamery.

 
4. Wskazówki dotyczące tworzenia filmu
Jest to zbiór podpowiedzi gdybyśmy czegoś nie wiedzieli.

Menu środkowe
Tutaj widzimy fragmenty filmów i utworów muzycznych, które importowaliśmy do programu.

Menu po prawej stronie
Jest to ekran na którym możemy w każdej chwili zobaczyć efekty naszej pracy.
Ikona po prawej stronie pozwoli nam zrobić zdjęcie jednej klatki podczas wyświetlania filmu. Natomiast druga ikona od prawej dzieli nam film w wybranym momencie na dwie części (przydatne, gdy chcemy usunąć niepotrzebny kawałek)

Menu na dole
To w głównej mierze pasek na który nakładamy części audio i wideo, a także różne efekty.
Po lewej stronie na górze znajduje się kilka ikonek.
- Pierwsza pozwala nam na ustawienie poziomu audio tzn. wybieramy, które dźwięki mają być głośniejsze, czy te z filmu czy te z dodanych plików audio.
- Druga (mikrofon) daje możliwość dogrania do kompilacji naszego głosu.
- Następne dwie (lupy) powiększają lub zmniejszają oś czasu.
- Kolejna przewija film do początku.
- Przedostatnia to funkcja „graj” czyli po jej naciśnięciu film zacznie się odtwarzać.
- Ostatnia umożliwia nam przełączenie się z osi czasu na serię ujęć, gdzie dokładnie zobaczymy jakie efekty zostały dodane i w jakim miejscu. Aby wrócić do osi czasu należy nacisnąć jeszcze raz tą samą ikonę.

Oś czasu
Na niej mamy możliwość przestawiania fragmentów plików, nakładania ich na siebie i usuwania niepotrzebnych. Klikając na osi czasu pokaże nam się wskaźnik określający miejsce, w którym film aktualnie się znajduje.

Urządzenia Peryfreryjne


Urządzenie peryferyjne (ang. 
peripheral device) - dowolna część komputera inna niż procesor (CPU) i pamięć operacyjna, jak np. klawiatura, monitor, mysz, drukarka, skaner, napęd taśmowy, mikrofon, głośnik, aparat fotograficzny, kamera internetowa.

1. Klawiatura :
Najpopularniejszą jest klawiatura z układem QWERTY 
  
2. Monitor :

Od około 2005 roku rynek zdominowały monitory LCD. W najtańszych modelach sygnał jest nadal przesyłany analogowo przez złącze D-Sub. Bardziej bogato wyposażone modele posiadają gniazda cyfrowe, takie jak DVI, HDMI, DisplayPort, pozwalające uzyskać znacznie lepszą jakość obrazu i wyższe rozdzielczości.

Monitor LCD : 

 Monitor CTR :




 3. Myszka komputerowa : 

Mysz umożliwia poruszanie kursorem po ekranie monitora poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej. Mysz odczytuje zmianę swojego położenia względem podłoża i wysyła ją w formie danych cyfrowych do komputera, który dokonuje odpowiedniej zmiany położenia kursora na ekranie. Najczęściej wyposażona jest w dwa przyciski i kółko do przewijania ekranu, które może również pełnić rolę trzeciego przycisku.




Mysz mechaniczna (mysz "kulkowa")

 

 

Mysz diodowa (mysz optyczna)


 



 


Mysz laserowa


 



 


4. Drukarki i skanery :
Drukarka igłowa, drukarka mozaikowa (ang. dot-matrix printerneedle printerwire printer) – niegdyś najpopularniejszy typ drukarek. Wykorzystują do drukowania taśmę barwiącą podobną do tej stosowanej w maszynach do pisania. Ich główną zaletą są niskie koszty eksploatacji i możliwość drukowania kilku kopii na papierze samokopiującym; do dziś często używana jest do druku faktur itp.; najczęściej spotykane są głowice 9- i 24-igłowe, istnieją także drukarki wielogłowicowe (każda głowica drukuje fragment wiersza).

 


 

Drukarka atramentowa (ang. ink-jet printer) – najpopularniejszy obecnie typ drukarek. Drukuje poprzez umieszczanie na papierze bardzo małych (od kilku do kilkudziesięciu pikolitrów) kropli specjalnie spreparowanego atramentu do drukowania. Praktycznie wszystkie dzisiejsze drukarki atramentowe umożliwiają druk w kolorze. Stosowany jest atrament w czterech kolorach: cyjan, magenta (ciemny róż), żółty i czarny (modelCMYK).
 
 Drukarka laserowa (ang. laser printer) – drukuje poprzez umieszczanie na papierze cząstek tonera. Zasada działania drukarek laserowych jest bardzo podobna do działania kserokopiarek. Wałek selenowy jest elektryzowany, następnie naświetlany światłem laserowym (lub diod LED).
 
 
 
5. Napęd taśmowy :
Napęd taśmowy (ang. streamer) – urządzenie do przenoszenia danych z systemów komputerowych na taśmę magnetyczną w celuarchiwizacji. Obecnie najbardziej popularne napędy wykorzystują taśmy umieszczone w specjalnych kasetach.
 
 

6. Mikrofon i głośnik lub słuchawki :
Mikrofon - służy do porozumiewania się z innymi ludźmi w sieci (np. na skype)
 
 Głośniki i słuchawki - to urządzenia odbierania głosu.